nedělní restart

Je nedělní podvečer a já jsem se zrovna chystala odlakovat si týden starý lak z nehtů, odlakované nehty ponořit do misky s teplou vodou a olivovým olejem, poté si nehty ostříhat, opilovat a vybrat si nějakou hezkou barvu laku na další týden. Uvědomila jsem si, že tenhle rituál je už takovým mým nedělním chlebem. Klasikou. Rutinou. A protože mám takovýchto nedělních rituálů vícero, řekla jsem si, že je sepíšu na blog, jelikož i já sama mám tenhle typ článku moc ráda. Tak se pojďte společně se mnou podívat, jak takový můj nedělní restart a příprava na nový týden vypadá. 


Neděli vnímám jako den klidu, pohody, míru a odpočinku. Snažím věnovat rodině, přátelům, ale i sama sobě. Pečuji o sebe ať už zvnějšku, tak hlavně zvnitřku, což je neskutečně důležité. 

Nedělní ráno začínám na bazéně, kde si dávám třicet (což vychází na 750 m), někdy čtyřicet bazénů (protože ten 1 km je teď mým největším cílem) a teda povím vám, dopracovat se až k téhle metě byla celkem fuška. Nesmí chybět pára, ve které se uvolním úplně celá, praktikuji dechové cvičení a pořádně se protáhnu. Plavání miluji proto, že si během něj úplně vyčistím hlavu a zároveň dělám něco i pro celé tělo. Za mě ráno snů, které bych potřebovala v týdnu vícekrát. 

Po bazéně se vydáváme s moji drahou maminkou na kávu. Navíc mě velice uklidňuje nedělní ranní ticho na náměstí, kde není ani živáčka. Občas to vypadá, jako by se zastavil svět a na ničem jiném než teď a tady nezáleželo. 

Po návratu domů sedám ke stolu, protože jednak pomyslně ale také na papír uzavírám týden uplynulý - sepíšu si, co se mi ten týden povedlo, co bych chtěla do toho příštího zlepšit a tak nějak koukám na ten otevřený diář a analyzuji, jaký ten týden vlastně byl. Poté sahám po mobilu a notebooku a promazávám a zálohuji všechny fotky, které jsem v daném týdnu pořídila. Promažu záložky, seznam četby a koš. Já prostě miluji ten nádherný pocit čistoty po úklidu - ať už po tom reálném nebo virtuálním. 

Naprostou povinností takhle při neděli je pro mě už dlouho kontrola a vedení financí, protože si myslím, že je velice dobré a potřebné mít o svých penězích přehled. Zkoušela jsem různé aplikace, které zaznamenávají výdej, příjem, za co jsem peníze utratila, ale nakonec se ukázalo, že v jednoduchosti je krása a postačím si s obyčejnými poznámkami v mobilu, kam si píšu útratu/příjem během týdne a v neděli to všechno hodím do mnou vytvořené tabulky ve Wordu (já ho mám raději než Excel). Ale jsem otevřená všemu novému, takže pokud máte nějaký tip na super appku, která vám s vaším účetnictvím pomáhá, sem s ní, prosím! 

Když už mám po ruce notebook s mobilem, na kterých mám aplikaci Notion, do které si píšu úplně, ale úplně všechno, a diář, tak se rovnou pustím i do jakéhosi přehledu na příští týden - kdy budu v práci, kdy se musím věnovat škole, kdo má svátek a kdo narozeniny, co mě čeká a nemine. Ono když má člověk času málo, tak si ho začne více vážit a snaží se s ním vynaložit co nejlépe. 

Jelikož chci v neděli hlavně relaxovat a dělat si radost, tak na notebooku otvírám Google Chrome, rozkliknu Blogger a rovnou klikám na Seznam četby a vrhám se na vaše články, které mě pokaždé namotivují nebo inspirují k něčemu novému, za což vám všem patří jedno obrovské děkuji! Po přečtení všech článků, které mě zaujaly se vrhám na odpovědi na vaše komentáře u mých článků (to máme druhé obrovské děkuji) a také se věnuji psaní dalších kousků. 

Takhle mi většinou uteče ráno a velká část poledne, takže zaklapnu notebook a přemisťuji se do kuchyně, kde se pouštím do vaření. Sice raději peču, ale poslední dobou mě chytlo i to kuchtění. Během týdne si najdu nějaký nový recept, nakoupím si potřebné ingredience a v neděli hurá na to! Zrovna dneska jsem připravovala krémovou fazolovou polévku a dýňové risotto. Po obědě a úklidu kuchyně si beru rozečtenou knížku do ruky a usedám na pohovku v obýváku, kde nám už  klasicky jedou Otázky Václava Moravce, takže knížka musí počkat. Nakonec na ni ale přeci jen dojde.

Po OVM, čtecí seanci a odpolední kávě se většinou vydáváme na delší procházku přírodou, na kterou se celý týden neskutečně moc těším. Během pracovního týdne sice také chodívám na procházky, ale j e to spíše vytrvalostní a tempo chůze, při které si nestihnu vychutnat okolí. Nyní spojujeme nedělní vycházku ještě s prací na zahradě, jelikož nastal čas na její zazimování. 


A když se vrátíme promrzlí domů, uvaříme si čaj, připravíme večeřiNásleduje péče o pleť - v mém případě si nejdříve pleť pořádně vyčistím a poté si připravím jílovou masku. A poté se vrhám na ty nehty, o kterých jsem psala už na začátku. 

Když mám chuť na psaní, mám pocit naprostý vděčnosti a chci si uvědomovat sebe a vše, co se kolem dělo, tak si sedám s horkým heřmánkovým čajem ke stolu a vytahuji můj deník, do kterého ze sebe vyždímám úplně všechno, co mě napadne. Samozřejmě u toho nesmí chybět zapálená svíčka. No a pak už se většinou vracím ke knížce a podle únavy voňavá, klidná, zrelaxovaná, odpočinutá a naprosto spokojená usínám. 


Zajímalo by mě, jestli i vy máte nějaký svůj nedělní rituál, který vám pomáhá se připravit na další týden. A sledujete taky někdo Otázky Václava Moravce? Občas je to super komedie, někdy pro změnu šílená tragédie. 


Komentáře

 1. Já tyhle typy článků miluju!

  To plavání je super, já chodím v létě, protože máme u domu bazén, bohužel nekrytý, ale moc mě to baví. 1km jsem právě plavala kdykoliv to šlo, ale nepřišlo mi to tak náročné, že by se mi konečně zlepšila kondice? To by bylo fajn :D Tak krásně jsi tu ranní rutinu popsala, že bych se okamžitě přidala. Potřebovala bych si zavést na neděli něco podobného... Nemám zatím nic stálého, neděle je pro mě takový extra den, kdy sice nic nemusím, ale snažím se dohnat to, na co nezbyl čas v týdnu, obvykle jsem spíše ve spěchu, doháním, ale ten relax mi opravdu chybí.
  Článek byl boží, moc mě bavil a četl se jedním dechem, děkuji za inspiraci, Notion jsem si zapsala už dávno a zatím ještě nezkusila, teď jsi mi to hezky připomněla. A na dýňové rizoto se doma taky chystáme, zřejmě někdy tento týden, už se těším :)

  OdpovědětVymazat
 2. To je super taký update. Ako obdivujem ťa že sa ti chce vždy nechty takto lakovať a odklakovať. A tie bazény? Bo ty kokso. Ja by som to nedala. By som sa určite v polke topila :D A ja večer niekedy pijem čaj a niekedy slabú kávu, lebo dokedy moje deti pôjdu spať a zaspia tak by som ja už spala na stole :D

  Andulka z blogu >> DISCOVERINGGLAM

  OdpovědětVymazat
 3. To je krásný!
  Já si v neděli taky dělám nehty plus takovou pečující kůru, jinak v neděli se válím v posteli, je to pro mě veznamění nic nedělání trávíme čas doma, jelikož sobota, je taková akční, procházky atd.

  Moc se mi líbí, že se ohlížíš, co ti ten týden dal atd! Jinak plavání miluju, pamatuji si, že jsem se svojí koleginí chodívala každé ráno ve středu.

  ABOUT MAI LIFE

  OdpovědětVymazat
 4. Tvoje neděle jsou teda naprosto boží. Jak to všechno stíháš? Nedokážu si představit to udělat v jeden den :D Na bazén bych ale taky někdy měla zajít, už jsem tam dlouho nebyla. Také jsem se vždy snažila plavat těch 40 bazénů - 1 km :) S tím, že v půlce jsem měla vždy pauzu.

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
 5. Keby som tebou, tak nedeľa je rozhodne môj obľúbený deň. Páči sa mi ako ho tráviš takou sebareflexiou a vnútorným pokojom. Akoby si sa pripravovala na to, čo budúci týždeň príde, zároveň za sebou zanechávala, čo minulý týždeň odniesol a popri tom všetkom žila v prítomnom okamihu. Krásne ♥

  OdpovědětVymazat
 6. To je super článek. Plavání mi chybí. Až budu mít více času snad s tím co nejdřív taky začnu :D

  OdpovědětVymazat
 7. Číst tento článek byla naprostá nádhera! Já se snažím mít kousek takové neděle v každém dni, protože cítím, že to moje tělo potřebuje víc než jednou týdně. A plavání taky zbožňuji, zrovna si plánuji na leden vyřídit permici a začít chodit plavat pravidelně. :)

  blog Style of Ejmi | Instagram

  OdpovědětVymazat
 8. Páni! Nechápu, jak můžu žít bez takové úžasné nedělní rutiny :D Jenom při čtení toho článku na mě dýchá neskutečná pohoda a klid. MUSÍM si vytvořit taky něco podobného!

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

o menstruačním kalíšku

v Praze je blaze