óda na jaro

Kalendářně je tady jaro už skoro měsíc, ale abych pravdu řekla, vůbec jsem takové to jarní kouzlo nepociťovala. Byla pořád ukrutná zima, ponuro a mokro. Žiju na severovýchodě republiky a jsme tady zvyklí, že nám sněží i na konci dubna. A zatím to vypadá, že letos tomu nebude jinak. Jsem ale vděčná za každé slunečné ráno (zrovna dneska jsem se do jednoho takového probudila a je to skvělé), i když je venku pod nulou, protože mám více chutě a energie pouštět se do čehokoliv. Mám chuť tvořit, zkoušet něco nového, poznávat nepoznané, objevovat neobjevené (odkud tohle mám?), mám chuť ztratit se v lese jen se svými myšlenkami nebo s dobrou společností. Mám teď také větší chuť psát. Ať už jen tak do deníku nebo tady na blog. Ať už mě čeká v takovýto prosluněný den cokoliv, všechno doprovází úsměv na tváří, radost a klid na duši. Přesně takový vliv na mě má sluneční svit a čerstvý vzduch, což je taky důvod, proč zbožňuji jaro. 


Říkávám, že jaro je takový nový Nový rok. Lepší Nový rok. Přirozenější. Příroda se probouzí, příroda kouzlí a tohle všechno mě inspiruje k novému a probuzenému životu taky. A rozhodně mě to inspiruje a motivuje mnohem více, než se probudit přejezená a přepitá prvního ledna a hned být jiná, nová, změněná a řídit se všemi možnými předsevzetími. Že by platilo new spring, new me

Před pár dny jsem si nechala o nějakých deset centimetrů zkrátit vlasy. Nijak moc jsem nad tím nepřemýšlela. Bylo to hodně intuitivní rozhodnutí a doteď cítím takový pocit svěžesti a toho, že to tak mělo být. Protřídila jsem si celý šatník a byla poměrně dost nekompromisní, když šlo o kousky, které jsem měla ráda, ale panebože, neměla jsem je na sobě celou věčnost. Promazala jsem celou galerii fotek. Probrala si veškeré harampádí v šuplíku a na poličkách. Zkontrolovala mou make-up taštičku a ačkoliv je hodně minimalistická, co se obsahu týče, tak jsem povyhazovala věci, které byly otevřené už delší dobu nebo jsem je jednoduše nepoužívala. Existuje spousta jarních rituálů a tady ty jarní úklidy doporučuje deset Elišek z deseti, fakt že jo! 

Všechno hraje barvami. Tam kvetou fialky, pampelišky a sedmikrásky. Tamhle na tom našem náměstíčku půčí stromy prunus sargentii accolade, které mu na pár dní propůjčí růžový kabát. Všude jsou tulipány. Jak já miluju tulipány. Ať už je máme ve váze doma nebo nám začínají kvést na zahradě, můžu je pozorovat dlouhé minuty. Teď jsem se viděla v houpací síti na zahrádce s knihou v ruce a slunečními brýlemi na nose, prosím, ať už je tepleji. Ať už nesněží. Ať už si můžeme vychutnat těch pár momentů jara, tepla a života. Chci namáčet štětce do vody, do vodovek a následně s nimi tančit po papíru. Chci se usmívat. Chci přát lidem krásný den. Chci dělat radost druhým. Chci kvést. Chci se opít jarem.

Těším se na první letošní piknik. Je na čase zasét semínka bazalky, oregana a pažitky, je to takový můj malý jarní rituál už pátým rokem. Začínáme chodit na zahradu, kde je po zimě spousta práce, a půda, rostlinky a celý ten život tam potřebuje spoustu péče a lásky. Je to dřina, ale vím, že nám to pak vrátí.

Večer už je světlo a já miluju podvečerní procházky a pozorování červánků, které doprovázejí zapadající slunce. Příroda je vždycky tak hlasitá a přitom je všude takové nadpozemské ticho a klid. 

Konečně nám otevřeli po dlouhé zimě zámeckou zahradu. Pokaždé si nakrájím do krabičky ovoce, stavím se v mé oblíbené kavárně pro kávu a s tabletem se studijními materiály se v té zahradě usadím. Užívám si, jak mi slabý vánek jednou za čas pročísne vlasy, je to takový chvíle zpřítomnění. Občas mě z učení vyruší vískot dětí, které rodiče vzali ven, aby je nechali vyblbnout a unavit. Jsou to takové chvilky, během kterých si uvědomuji, jak je život krásný. 

Samozřejmě, jak se říká, každá strana má dvě mince - na Jiřího vylézají hadi, ze kterých mám neskutečnou fobii, studenty čeká a nemine zkouškové období, všude začíná vzduchem poletovat pyl (omlouvám se všem alergikům) a začíná sezóna nachlazení a angín, protože lidský tvor nezvládá tady ty teplotní vtípečky matky přírody, kdy ráno je pod nulou a odpoledne máme léto. Do toho jsem jarní dítko, takže mi za pár dní bude zase o rok navíc, a zatím z okolí slýchám jen to, že tři a dvacítka je takový divný věk, tak nevím, dám vám echo. Ale když to vezmeme kolem a kolem, všechno to k sobě patří a má to tak být. 

Musím teď letět přesadit pár rostlinek, protože už o to volají. Ale radějc prvně zkontroluji, jestli jsou fakt živé, jelikož se mi teď povedlo, snad pod vlivem euforie z krásně tráveného času s krásnou duší, konstatovat, že na hotelové chodbě nezalívají kytky poté, co jsem sáhla do květináče. Ta krásna duše mě upozornila na to, že to je ale umělá kytka. Dlouho jsem se necítila tak hloupě a dlouho jsem se tak sama sobě nezasmála. Ale jak říkám, to k tomu všemu patří, no ni? 

Komentáře

 1. Krásně napsané a velmi výstižné. Pro mě je jaro také nejšťastnější období, a to i přes všechny ty studijní povinnosti a i to, že už docela pravidelně touhle dobou bývám nemocná. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si právě zrovna touto dobou taky vybírám takovou nepříjemnou jarní rýmu. Tak teď to chce hlavně vitamíny, vitamíny a vitamíny.

   Vymazat
 2. Moc hezky napsané 🙂. Zrovna pár dnů zpátky jsem se taky byla nechat ostříhat, cca od 10 cm jsem to zkrátila - hlavně ty konečky, které byly zničené.. Teď se cítím o něco "lehčí", vlasy se tak necuchají a po zastřižení jsou najednou takový hezčí, hustší, takže mám radost 🙂. Udělat si jarní pořádek ve věcech není vůbec špatný nápad. Poslední dobou mi přijde, že furt něco třídím a vyhazuju nepotřebné ale i tak se chci ještě podívat do skříně a protřídit nějaké věci, které nenosím, umýt okna a hlavně přesadit pokojovky, které si to žádají 😊, jen si musím koupit substrát. Ale už teď je venku moc příjemně, jak je vše hezky zelené, vše hezky kvete 🌷 a začíná být konečně teplo! Už aby byly takové dny pořád 🤗.

  OdpovědětVymazat
 3. Jaro MILUJU! A taky na sobě pozoruju, že jakmile svítí sluníčko, jsem úplně jiný člověk, svět je najednou hezčí a všechno prostě dává smysl. Achjo, potřebovala bych se přestěhovat někam, kde bude slunečno celý rok! :)

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

nedělní restart

o menstruačním kalíšku